Wydarzenia








W ciepły kwietniowy dzień członkowie Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki spotkali się na wiosennych warsztatach ze znanym krytykiem literackim Tadeuszem Lirą - Śliwą. Prelegent wygłosił referat na temat środków twórczego wyrazu w poezji Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Różewicza, a potem ustosunkowywał się do utworów zebranych literatów. Rzeczowo i rzetelnie oceniał wiersze, proponując niekiedy zmiany formy. Członkowie warsztatów byli niezwykle zadowoleni ze spotkania z jednym z wiodących polskich krytyków literackich.











25 listopada w galerii Domu Kultury "Muflon" w Jeleniej Górze  uczciliśmy naszych zmarłych kolegów, na wieczornicy zaduszkowej. czytaliśmy wiersze i prozę Izy Hollak, Krystyny Jańczak, Alicji Bakierowskiej, Jerzego Kolankowskiego, Pawła Rutkowskiego i innych, którzy od nas odeszli. Wieczór był "inkrustowany" wierszami śpiewanymi przy gitarze przez Rysia Stańkę i Pawła Turka.




POŻEGNANIE POETKI



         29 października 2011 roku na cmentarzu w Karpaczu pożegnaliśmy naszą wieloletnią koleżankę ze Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki Anię Jędrzejczak. Wspaniałego człowieka, polonistkę, poetkę, działaczkę społeczną i liderkę  środowiska literackiego.
       Ania Jędrzejczyk urodziła się w 1946 roku we wsi Łomnica koło Nowego Tomyśla. Do Karpacza przyjechała w 1968 roku. Osierocona przez rodziców i siostrę samotnie dźwigała swój los. Nade wszystko kochała młodzież, której poświęcała się bez reszty, w każdej wolnej chwili. Wierzyła w ludzką dobroć i szlachetność, która nie zawsze była Jej odwzajemniona, bo na swojej drodze niejednokrotnie potykała się o zawiść i niezrozumienie ze strony nieżyczliwych ludzi. Była też niestrudzoną organizatorką Biesiad Literackich pod Śnieżką. Autorką pięknych w swej prostocie wierszy, które prezentowała w almanachach i w radiu. Otwarta na innych z niesamowitą szczerością i dobrocią serca zapominała o sobie… W 2008 roku w końcu doczekała się autorskiego tomiku: „Dogonić siebie”, którego tytuł jest wielce wymowny. Była z niego bardzo dumna i chętnie dzieliła się poetyckim słowem z każdym odbiorcą.

      W mowie pożegnalnej na cmentarzu w Karpaczu Elżbieta Kotlarska prezes JKL w ciepłych słowach i z niezwykłym wzruszeniem podziękowała Ani za dobro, które niczym ziarno rozsiewała wokół siebie. Chwile smutku wypełniły też piękne i wzruszające wiersze autorstwa Ani oraz Jej poświęcone, napisane przez Elżbietę Kotlarską i Urszulę Jonkisz, które przeczytały prezes JKL i Wiesława Siemaszko Zielińska, a Urszula Jonkisz zrobiła pamiątkowe zdjęcie nad grobem poetki. A muzyka w wykonaniu Janusza Krzysztoszka dopełniła nastrój zadumy i refleksji. I, aby jeszcze raz przybliżyć obraz Ani Jędrzejczyk, utrwalony w naszej pamięci licznie zgromadzeni członkowie JKL udali się do cukierni pani Krzysztoszek w Karpaczu. Między innymi Elżbieta Kotlarska wspominała ostatnią rozmowę telefoniczną z Anią, na dwa dni przed śmiercią, Jej pogodny nastrój i zapewnienie do wspólnych spotkań z nami. A Wiesława Siemaszko-Zielińska w swojej wypowiedzi odkryła nieznaną pasję poetki do wróżenia z kart, która sprawdzała się w życiowych zawirowaniach.
   
      Ania Jędrzejczak na zawsze pozostanie w naszym sercu… i choć żyła zaledwie 65 lat, swoim życiem i poezją potwierdza starożytną sentencję Plauta, że: „Wybrańcy Bogów umierają młodo”. 


                                                                                  W. Siemaszko-Zielińska








ZNOWU POD ŚNIEŻKĄ RZEŹBIARZE SŁÓW

Bogactwo jesiennych Karkonoszy zachwyciło i zainspirowało twórców słowa zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Jeleniogórski Klub Literacki”.
Tegoroczny plener literacki (30.09.2011 – 2.10.2011) organizowany w ramach „Spotkań pod Śnieżką” jest kolejnym udanym spotkaniem  jeleniogórskich literatów, a odbył się on dzięki mecenatowi miasta Karpacza.
Warsztaty to niezbędna forma doskonalenia twórczości, to możliwość dzielenia się swoimi dokonaniami z innymi twórcami, to wreszcie  ubogacanie indywidualności twórczej poprzez dyskusję  i wymianę doświadczeń. Jak zwykle przy takiej okazji nie obyło się bez spotkań z ciekawymi postaciami z życia naukowego i literackiego.
Warsztaty plenerowe prowadzili:
Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa dr hab.  Stefan Bednarek oraz  wiceprezes Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu  Kazimierz Burnat.
 Uczestników pleneru przyjmowała serdeczna i nadzwyczaj gościnna Danuta Adamczyk , właścicielka pensjonatu „Dom Natury” w Karpaczu. Urokliwość tego miejsca  i ciepły klimat jaki stworzyła Gospodyni, pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy nadal ubogacać się wzajemnie  słowem i dobrem w tym uroczym pensjonacie.
 Podczas spotkań warsztatowych nie zabrakło prezentacji literackich portali internetowych i ważniejszych wydawnictw, omówionych przez Ewę Milińską z Książnicy Karkonoskiej, warsztatów nad konkretnymi tekstami twórców prowadzonych przez profesora Stefana Bednarka i Kazimierza Burnata, a także wykładu o języku poezji ( S. Bednarek) i omówienia prasy literackiej w Polsce oraz konkursów poetyckich(K.Burnat). Nie zabrakło tez  akcentów muzycznych, w postaci koncertu artysty Filharmonii Dolnośląskiej Pana Ryszarda Krupy, jak i muzykujących poetów, których talent i mogliśmy poznać na integracyjnej imprezie przy ognisku i  podczas  spotkań z  poezją i muzyką. Podczas zajęć plenerowych, uczestnicy mogli również zapoznać się z obrazami Pani Joanny Małoszczyk, malarki i poetki z Gryfowa Śląskiego oraz posłuchać piosenek zespołu „Złota Aura” z Karpacza. Szczególnym akcentem plenerowego spotkania była promocja najnowszego tomiku poezji mieszkańca Karpacza Janusza Krzysztoszka „Przebudzenie”. Wszystkie zajęcia  i warsztaty miały charakter otwarty la niezrzeszonych twórców poezji i mieszkańców miasta.

 Bardzo istotnym momentem tego pleneru było walne  zebranie Stowarzyszenia „Jeleniogórski Klub Literacki”, które odbyło się w niedziele przed południem. Na zebraniu tym, po czteroletniej kadencji działania zarządu Stowarzyszenia JKL z funkcji swoich  nie przedłużyły: dotychczasowa wiceprezes Irena Hryncewicz –Chlebna ( pracująca w Stowarzyszeniu od czasów jego założenia, czyli przez osiem lat) i sekretarz zarządu Barbara Pawłowicz ( działająca na rzecz tego gremium sześć lat).  Obu Paniom podziękowania za bardzo owocną działalność złożyła w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia,  jego Prezes Elżbieta Kotlarska.  Członkowie zgromadzeni na walnym zebraniu wybrali nowy zarząd na  nową, dwuletnią kadencję działalności. A oto  jego skład:

PREZES: Elżbieta Kotlarska
WICEPREZES: Elżbieta Śnieżkowska- Bielak
SEKRETARZ: Wiesława Siemaszko – Zielińska
SKARBNIK: Anna Gliniecka-Siwińska
CZŁONEK ZARZĄDU: Jerzy Suchocki.

Nowe władze Stowarzyszenia rozpoczną swoją działalność już w drugi czwartek października, kiedy to spotkają się w celu omówienia programu działania na  rok 2011/2012.