Nasi Przyjaciele


Słów kilka o Henryku Morawskim i jego książce „ WNIEBOGŁOSY – W NIEBO GŁOSY”

Henryk Morawski – literat, poeta, prozaik, publicysta.
Polonista, logopeda. Odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim OOP. Debiutował w prasie 1979r. Wiersze były drukowane w wielu almanachach. Laureat ponad 30 konkursów. Wydał cztery tomiki poezji. Inspiracją jego poezji są m.in. wielkie tradycje kulturowe i literackie, które niosą uniwersalne prawdy i są ponadczasowe.
W tomie” Wniebogłosy – W niebo głosy „ są wybrane utwory nawiązujące do polskiej tradycji – od Jana Kochanowskiego do T. Różewicza, Z. Herberta i najlepszych wzorów poezji współczesnej. Ten tom jest obszerny – liczy 140 stron i 14 stron fotografii przedstawiających najważniejsze zdarzenia w biografii poety. Autor pozostaje wierny tym wartościom uniwersalnym, jakimi są patriotyzm, prawda historyczna, miłość. Poeta patrzy z niepokojem na liczne zagrożenia, jakie niesie za sobą współczesny świat.
O swojej poezji Autor pisze tak:
Moje wiersze pragną objąć wszystko i wszędzie
… sławić za niebo i piekło na ziemi”…
     I za Leśmianem wciąż głosić, że miłość jest nad śmierć silniejsza”.
„ Moja poezja – modlitwy i pieśni żarliwe
w niebo głosy dziękczynne” – z jednej strony i „lamentacje w niebogłosy
przed tron Boga rzucane
z nadzieją, że Pan w swej dobroci bez miary
nie pychę w nich dojrzy –lecz tęsknotę za pięknem
i wiarę, że boski dekalog spełni się w człowieku”- z drugiej strony.”
Te słowa tłumaczą zarówno tytuł książki jak też credo autora. Bunt przeciwko złu, przeciwko krzywdzie to jeden z bardzo mocno zakreślonych motywów w tej książce. Ale to bunt w dobrej wierze z nadzieją na naprawę zła. Bóg nie będzie miał za złe wołania w niebogłosy, ale tego wysłucha. Wystarczy żeby” spełnił się dekalog w człowieku”.
Dialog z Panem Bogiem występuje w takich wierszach jak: „ Drzewo życia, „Cóż znaczą panie”… „ Niepogodzony – pogodzony”.
Bunt przeplata się z pokorą i nadzieją.
            W poezji swojej Henryk Morawski nawiązuje do wielkich poetów Leśmiana np.” list do Leśmiana”, „  Sen czyli rozmowa z Janem” – ( Przestroga dla Polski, i dziś aktualna).W licznych wierszach Henryka  Morawskiego znajdziemy wołanie wniebogłosy pod adresem rządzących  oraz troskę o losy Polski . Jak że często autor porusza współczesne problemy społeczne np. „ Dzieci niczyje”, „ Dwie samotności i inne.
Jakże często nawiązuje do strasznych dziejów naszej historii wojennej i powojennej i wyraża protest przeciwko wojnie przemocy nienawiści np” Prywatna historia”, „ Po filmie Katyń”, „Współczesna golgota”.

            Nie mniej interesujące są wiersze osobiste w których autor nawiązuje do lat dzieciństwa, młodości, miłości no: „ Gniazdo rodzinne, Dom nad łąkami, Spalony dom, Domowy chleb, Jak studnia bez wody” ( Wiersz o matce}”-„ Moim córeńkom”.

Wzruszający jest cykl wierszy o miłości. Miłość w wierszach Henryka Morawskiego to wielki dar od Pana Boga, co „dusze ludzkie świętym ogniem przemienia ,że tryumfują nawet nad granicą śmierci. Np. przepiękny wiersz „ Obdarowani miłością” , Wymodliłem sobie nas”. Pisząc o miłości autor nie rzadko odwołuje się do mitologii greckiej.
Reasumując na którejkolwiek stronie otworzysz tę książkę ,znajdziesz tam dobrą wartościową wzruszającą poezję.
O tym jak wiele ma autor do powiedzenia, świadczy fakt, że wiersze Jego są dość obszerne, nie banalne, napisane pięknym poetyckim językiem.

                                                                                       Irena Hryncewicz